دومین سالگرد تاسیس موزه بانک ملی ایران

#0
بانک ملی ایران از سال 1307 تاکنون در روند حرکت 91 ساله خود، علاوه بر اشتغال به امور بانکی، مالی و پولی توجه خود را به فرهنگ، هنر و علم در ایران به عنوان دارایی های غیرمادی کشور مبذول داشته است. از جمله این اقدامات تأسیس موزه بانک ملی ایران است که منجر به آشنایی بیشتر آحاد جامعه با تاریخ بانکداری در ایران و سوابق درخشان بانک ملی شده است. 
بانک ملی طی 91 سال حرکت پرفراز و نشیب خود اندوخته های ارزشمند از آثار نفیس هنری، تاریخی ایرانی و اروپایی گردآوری کرده است. این مجموعه به دلیل نبود مکان نمایش مناسب امکان بازدید برای عموم را تا مدتها نداشته و به صورت گنجینه اختصاصی در کاخ سردار اسعد بختیاری نگهداری می شد. در 21 تیرماه 1396 با دستور مقام محترم مدیریت عامل بانک ملی و اعضا هیات مدیره بانک با تأسیس موزه گامی تأثیرگذار در معرفی پتانسیل های بانک ملی برداشته شد. از جمله این اهداف حفاظت و نگهداری از میراث ملموس و ناملموس بانک ملی، ایجاد زمینه برای دسترسی به اسناد و آثار در پژوهش های بانکی و فراهم سازی فضا مناسب و درخور شأن و منزلت مردم ایران برای ارتباط بیشتر آنان با بانک ملی ایران و ایجاد موانست و علاقه مشترک میان جامعه و بانک بود.
به این منظور بانک ملی، ساختمان صندوق پس انداز ملی را که از بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی است و با شماره 2930 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و از میراث ماندگار در زمینه معماری در کشور به شمار می آید به عنوان مکان موزه درنظر گرفت. به منظور آماده سازی ساختمان برای کاربری جدید، بنا زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یک دوره عملیات مرمتی را گذراند. از اقدامات مهم در مرمت ساختمان آزاد سازی ایوان جنوبی که یکی از شاخص ترین اِلمان ها و زیباترین نماهای بنا بود انجام گرفت که سالها در حبس دیوارهای الحاقی قرار داشت.
موزه بانک ملی ایران عصر روز چهارشنبه 21 تیرماه 1396 به طور رسمی باحضور جمعی از مقامات برجسته کشوری از جمله آقایان اسحاق جهانگیری، علی طیب نیا، مسعود سلطانی فر و خانم زهرا احمدی پور و باحضور مدیریت محترم عامل بانک جناب آقای دکتر حسین زاده و اعضا هیات مدیره گشایش یافت. همچنین تأسیس موزه مورد توجه اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفت و چهره های نامدار ایران طی پیام های مکتوب این اقدام بانک ملی را ستودند.
موزه بانک ملی با به کارگیری استاندارد های بالا در زمینه امکانات و تجهیزات موزه ای طی دو سال پیاپی در سال 96 و 97 به کسب رتبه اول در میان موزه های دولتی و دریافت عنوان " موزه برتر کشور" نائل شد. همچنین از زمان تأسیس موزه تاکنون تعدادی از سفرا و شخصیت های مهم کشورهای مختلف جهان همچون کره جنوبی، تایلند، هند، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، لبنان، سوریه، الجزایر، بلاروس، بلغارستان، اتریش، هلند، نروژ و نیوزلند از موزه بانک ملی دیدن کرده اند.
بدینوسیله از تمامی علاقمندان به فرهنگ و هنر دعوت می شود از این مجموعه باارزش دیدن فرمایند.
موزه بانک ملی ایران همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13 الی 17 پذیرای شما علاقمندان می باشد.    

میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، روبه رو سفارت آلمان، موزه بانک ملی

021-60994035